Początkujący jeździec nie może przewidzieć, czy jazda konna spodoba mu się, jakie ma predyspozycje i zdolności do poszczególnych dyscyplin jeździeckich i czy zechce w przyszłości którąś zgłębiać. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Oczywiste jest, że należy poznać podstawy. Zakładamy, że każdy, kto jeździ konno, chce robić to dobrze, to znaczy bezpiecznie i z poszanowaniem konia. Dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się tej sztuki, niezależnie od późniejszej specjalizacji, Klub proponuje ten sam, zgodny z opracowanym przez Polski Związek Jeździecki, program szkolenia. Po opanowaniu go niektórzy trafią do grup sportowych, ci natomiast, dla których jazda konna ma być wyłącznie przyjemnością i odprężeniem, jeździć będą w grupie rekreacyjnej.
W prowadzeniu jazd rekreacyjnych Klub ma bogate doświadczenia, gdyż zajmuje się tym od 1977 roku, czyli od początku istnienia. Wyszkoliło się tu wielu jeźdźców, instruktorów jeździectwa lub trenerów, przewinęło dużo dobrych koni. Spośród uczestników jazd rekreacyjnych wywodzi się grupa znanych zawodników sportu jeździeckiego.

„Jeździć konno może nauczyć się każdy, ale jazda w harmonii z koniem jest sztuką.”
(Wilhelm Müseler)

Na jej wyżyny może wznieść się tylko ten, kto z całym zrozumieniem wniknie w psychikę konia i wyczuciem osiągnie z nim porozumienie.
Wyczucie jeździeckie każdy może w sobie wyrobić w takim zakresie, w jakim pozwalają mu zdolności i ćwiczenia.
Pomoże w tym szkolenie, które każdego, komu wystarczy na to cierpliwości i wytrwałości nauczy, jak się zajmować koniem i zostać dobrym jeźdźcem.
W Klubie „Ostroga” prowadzi się je w Grupach Treningowych, których opiekunami i szkoleniowcami są klubowi instruktorzy.

Grupy gwarantują realizację potrzeb różnych osób:

  • pragnących nauczyć się jeździć konno a potem jeździć głównie dla przyjemności
  • zainteresowanych współzawodnictwem sportowym (szkolenie specjalistyczne)
  • pragnących poszerzyć krąg jeździeckich kadr instruktorskich i trenerskich
  • zainteresowanych zdobywaniem i poszerzaniem uprawnień sędziowskich.

Każdy jeździec może w dowolnym momencie szkolenia zadeklarować chęć uzyskiwania określonych kwalifikacji w jeździectwie.