Początkujący jeździec nie może przewidzieć, czy jazda konna spodoba mu się, jakie ma predyspozycje i zdolności do poszczególnych dyscyplin jeździeckich i czy zechce w przyszłości którąś zgłębiać. Od czegoś jednak trzeba zacząć… Oczywiste jest, że należy poznać podstawy. Zakładamy, że każdy, kto jeździ konno, chce robić to dobrze, to znaczy bezpiecznie i z poszanowaniem konia. Dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się tej sztuki, niezależnie od późniejszej specjalizacji, Klub proponuje ten sam, zgodny z opracowanym przez Polski Związek Jeździecki, program szkolenia. Po opanowaniu go niektórzy trafią do grup sportowych, ci natomiast, dla których jazda konna ma być wyłącznie przyjemnością i odprężeniem, jeździć będą w grupie rekreacyjnej.

W prowadzeniu jazd rekreacyjnych Klub ma bogate doświadczenia, gdyż zajmuje się tym od 1977 roku, czyli od początku istnienia. Wyszkoliło się tu wielu jeźdźców, instruktorów jeździectwa lub trenerów, przewinęło dużo dobrych koni. Spośród uczestników jazd rekreacyjnych wywodzi się grupa znanych zawodników sportu jeździeckiego.

„Jeździć konno może nauczyć się każdy, ale jazda w harmonii z koniem jest sztuką.” (Wilhelm Müseler)

Na wyżyny tej sztuki może wznieść się tylko ten, kto z całym zrozumieniem wniknie w psychikę konia i wyczuciem osiągnie z nim porozumienie. Wyczucie jeździeckie każdy może w sobie wyrobić w takim zakresie, w jakim pozwalają mu zdolności i ćwiczenia. Pomoże w tym szkolenie, które każdego, komu wystarczy na to cierpliwości i wytrwałości nauczy, jak się zajmować koniem i zostać dobrym jeźdźcem.

W Klubie „Ostroga” prowadzi się je w Grupach Treningowych, których opiekunami i szkoleniowcami są klubowi instruktorzy.

Grupy gwarantują realizację potrzeb różnych osób: pragnących nauczyć się jeździć konno, a potem jeździć głównie dla przyjemności, zainteresowanych współzawodnictwem sportowym (szkolenie specjalistyczne), pragnących poszerzyć krąg jeździeckich kadr instruktorskich i trenerskich, zainteresowanych zdobywaniem i poszerzaniem uprawnień sędziowskich.

Każdy jeździec może w dowolnym momencie szkolenia zadeklarować chęć uzyskiwania określonych kwalifikacji w jeździectwie.

SZKÓŁKA JEŹDZIECKA – 1 etap (obowiązkowy)

ułatwi pierwszy kontakt z koniem, a także pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy nauka jeździectwa i jazda konna jest tym zajęciem, dla którego warto poświęcić czas.

Jest to ograniczone w czasie (8 jazd po 45 min.) wstępne szkolenie jeździeckie według określonego programu zgodnego z elementami szkolenia podstawowego klasycznej nauki jazdy konnej.

Do szkółki może zapisać się każdy pragnący uczyć się jazdy konnej. Nikt natomiast tego etapu nauki nie może pominąć bez udokumentowania zdobycia podstaw jeździeckich w innym ośrodku bądź też bez potwierdzenia umiejętności przez instruktora klubowego.

Naukę prowadzą instruktorzy szkolenia podstawowego. Szkolenie prowadzone jest na koniach będących własnością Klubu lub będących w jego użytkowaniu. Nabór uczestników jest ciągły (do ustalenia z wybranym instruktorem).

JAZDY REKREACYJNE – 2 etap

przeznaczone dla osób, które ukończyły szkółkę jeździecką. To tzw. jazdy doszkalające. Podczas tych zajęć uczestnicy korzystają z uroków jazdy konnej (w 3 chodach: stęp, kłus i galop), cały czas szkoląc się pod okiem klubowych instruktorów.

Jazdy prowadzone są przez instruktorów szkolenia podstawowego i odbywają się na koniach będących własnością Klubu lub będących w jego użytkowaniu. Uczestnictwo nie jest ograniczone żadnymi ramami czasowymi. Nabór uczestników jest ciągły (do ustalenia z wybranym instruktorem).

SZKÓŁKA SPORTOWA – 3 etap

pomoże zgłębić tajniki dwóch, spośród siedmiu uznawanych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI), konkurencji stanowiących dyscypliny sportu jeździeckiego: ujeżdżenia (dział A) i skoków (dział B). Szkolenie dostosowane jest do warunków przewidzianych przepisami Polskiego Związku Jeździeckiego, umożliwi przygotowanie koni i jeźdźców do udziału w zawodach rozgrywanych w ramach tych konkurencji.

Szkolenie specjalistyczne nie jest ograniczone żadnymi ramami czasowymi.

Uczestniczyć w szkółce mogą wszyscy chętni, którzy ukończyli szkolenie podstawowe (klubowicze i osoby spoza Klubu), którzy posiadają już stosowne doświadczenie i umiejętność jazdy konnej – przystąpienie do szkółki sportowej warunkuje dostępność koni przeznaczonych do sportu oraz decyzja instruktora prowadzącego (ocena umiejętności danej osoby).

Zajęcia prowadzą instruktorzy sportu i trenerzy – wszyscy o dużym doświadczeniu i kwalifikacjach w danej dyscyplinie.

Treningi odbywają się na wyznaczonych koniach klubowych oraz na koniach prywatnych uczestników zajęć.

DYSCYPLINY SPORTOWE:

Skoki

Skoki przez przeszkody to najpopularniejsza dyscyplina jeździecka, której istotą jest pokonywanie toru przeszkód przez parą jeździec – koń. Historia tej dyscypliny sięga 1864 roku, kiedy to w Dublinie rozegrano pierwszy konkurs skoków. Od 1912 roku skoki przez przeszkody są dyscypliną olimpijską. Niewiele osób wie, że pierwszy polski medal olimpijski, to brąz zdobyty przez Adama Królikiewicza na koniu Pikador w Paryżu w 1924 roku. Zawody w skokach odbywają się na placu zwanym parkurem. Znajdujące się na nim przeszkody mogą stać pojedynczo lub tworzyć kombinacje: szeregi i linie.

Rodzaje przeszkód:

stacjonata – przeszkoda zbudowana z drągów lub desek

okser – dwie stacjonaty o równej wysokości ustawione jedna za drugą

doublebarre – dwie stacjonaty, z których pierwsza jest niższa od drugiej

triplebarre – trzy stacjonaty, z których każda następna jest wyższa od poprzedniej o tę samą wysokość

mur – masywna przeszkoda w formie murka lub zamku; podwyższa się ją, dodając kolejne warstwy „cegieł”

rów z wodą

Szereg to dwie, trzy lub cztery przeszkody stojące jedna za drugą w odległości 1 lub 2 foule galopu (7-12 m). Szereg jest liczony w konkursie jako całość i ma jeden numer, zaś kolejne człony oznaczane są literami A, B, C, D.

Linia to kilka przeszkód ustawionych jedna za drugą w odstępach większych niż 12 m.

Front każdej przeszkody oznakowany jest chorągiewkami: czerwoną z prawej, a białą z lewej. Wyznaczają one kierunek, w jakim pokonuje się przeszkody. Na przeszkodach szerokich ustawia się cztery chorągiewki, po jednej na każdym narożniku.

Szkolenie zawodników w skokach przez przeszkody prowadzone jest w KLJ „Ostroga” Opole od 1975 r. Oparte jest na kilku grupach treningowych prowadzonych przez klubowych instruktorów/trenerów. Można szkolić się sportowo lub przygotowując się do egzaminu na Powszechną Odznakę Jeździecką. Treningi odbywają się na klubowych i prywatnych koniach.

Czasami zawodnicy korzystają z usług trenerów zewnętrznych – na określonych przez Zarząd Klubu zasadach – albo samodzielnie przygotowują się do startu w zawodach.

Ujeżdżenie

„Wdzięk, szyk, elegancja – tak można scharakteryzować tę dyscyplinę, która według statystyk FEI jest drugą, po skokach, pod względem popularności i liczby uprawiających ją zawodników.

Celem klasycznego ujeżdżenia jest harmonijny rozwój naturalnych możliwości i zdolności konia. Szkolenie konia powinno prowadzić do doskonalenia jego naturalnej równowagi, zachowania elastyczności ruchów oraz wyrobienia posłuszeństwa i chęci współpracy z jeźdźcem. […]

Ujeżdżenie wymaga od konia dobrego ruchu i charakteru, a od jeźdźca wiele cierpliwości, wytrwałości i ogromnego wyczucia psychiki konia oraz dużych umiejętności jeździeckich.

Znajomość podstaw ujeżdżenia przez jeźdźców jest jednocześnie niezbędnym warunkiem postępu szkoleniowego i osiągania dobrych wyników również w innych dyscyplinach, np. w skokach przez przeszkody czy też we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego”.

(Wacław Pruchniewicz, Akademia jeździecka, cz. 1)

Szkolenie w ujeżdżeniu prowadzone jest w LKJ „Ostroga” Opole od 2003 r. Można szkolić się sportowo lub przygotowując się do egzaminu na Powszechną Odznakę Jeździecką. Treningi odbywają się na klubowych i prywatnych koniach.

 

Instruktorzy/ trenerzy:

IMIĘ I NAZWISKO UPRAWNIENIA KONTAKT RODZAJ ZAJĘĆ
 Agnieszka Cieślak  

Instruktor szkolenia podstawowego – T000480

604907557  Rekreacja, kurs do odznaki
 Ryszard Jóźwicki Instruktor szkolenia podstawowego – T000447 721602162 Rekreacja, kurs do odznaki
 Lidia Twardowska-Gajda Instruktor szkolenia podstawowego – T000455 607325936  Rekreacja, kurs do odznaki
 Włodzimierz Gajda Instruktor szkolenia podstawowego – T000446 601445855 Rekreacja, kurs do odznaki
 Elżbieta Juszczak instruktor jazdy konnej, hipoterapia 696959601  Rekreacja, hipoterapia.
 Mateusz Mrugała Instruktor sportu 662244398  Skoki na prywatnych koniach
 Julia Cichecka Instruktor sportu – N 004087 732255621  Szkółka sportowa na klubowych i prywatnych koniach
 Marek Cichecki Instruktor sportu – N 000076 604210573  Skoki na prywatnych koniach
 Natalia Gitlar 502633199  Ujeżdżenie na prywatnych koniach
 Rudolf Mrugała trener 662240472  Skoki na prywatnych koniach
 Katarzyna Stępień Hipoterapia 735024206  Hipoterapia
 Patrycja Dębowska 782901132  Oprowadzanie na kucach